Menu

Rekonstrukce

Rekonstrukce domů a bytů jsou v posledních letech na vzestupu. Koupě staršího domu či bytu není finančně tak náročná, jako při koupi novostavby, a náklady na rekonstrukci mohou být příznivě nízké, obzvláště když si rekonstrukci provedete tzv. svépomocí. Další výhodou je, že rekonstrukci lze provádět průběžně, třeba i několik let a v domě / bytě po tuto dobu bydlet, i když s jistým omezením.

Základní pravidla při rekonstrukci

Pokud se rozhodnete rekonstruovat dům či byt, je potřeba se držet základních pravidel:

  1. Na začátku probrat svoji představu finální podoby bydlení a tím i rozsah rekonstrukce s renomovaným architektem nebo projektantem. Ten vám následně připraví návrhy finální podoby domu, interiérů domu / bytu, novou dispozici, specifikuje rozsah prací a definuje nutné podklady pro zahájení rekonstrukce. Zpravidla se jedná o projektovou dokumentaci a s tím spojená platná legislativa včetně ohlášení na místně příslušný stavební úřad. Vše je závislé na celkovém rozsahu plánované rekonstrukce.

  2. Nikdy nepodceňovat výběr projektanta, jelikož dobře připravený projekt na rekonstrukci minimalizuje možné budoucí problémy při provádění rekonstrukce. Dobrý a profesionálně vyhotovený projekt výborně poslouží pro výběr vhodných řemeslníku, přesné definuje rozsah prací jednotlivých profesí a v neposlední řadě poslouží pro přesný výpočet stavebního materiálu nového a likvidace starého. Snažíme se vždy doporučovat a vybírat pro Vás projektanty, který nejen vyhotoví projekt, ale i za klienta vyřídí veškerou legislativu a jednání na úřadech pro kladné vyřízení příslušného povolení.

  3. Zajistit si financování rekonstrukce. Při rekonstrukci je vždy nutné počítat s rezervou. Jsou práce, které přesně rozsahově nejdou předpokládat a jsou zjistitelné až po zahájení prací (zpravidla bourací práce a demolice). Platí nepsané pravidlo počítat s rezervou cca 20% oproti plánovaným nákladům na rekonstrukci. Pokud nemáte vlastní finanční prostředky, tak klienti na rekonstrukce nejvíce využívají stavební spoření, které je nejvýhodnějším řešením. Pro rekonstrukce většího rozsahu už je zajímavý i hypoteční úvěr nebo jeho kombinace se stavebním spořením. Našim klientům nabízíme zdarma poradenství a pomoc při vyřízení hypotečního úvěru, nebo stavebního spoření prostřednictvím našich hypotečních poradců.
    Před zahájením rekonstrukce navštívit a vybrat nebo minimálně definovat finální povrchy a to v rozsahu obklady, dlažby, zařizovací předměty, kuchyňská linka. Tato specifikace má vliv na finální rozsah prací řemesel jako jsou rozvody vody, odpadu, elektro ale i topení. Pokud tuto část podceníte, výběry provedete „na poslední chvíli", tak hrozí od řemeslníků účtování víceprací a kolikrát i předělávání již hotových prací při rekonstrukci
  4. Před zahájením rekonstrukce navštívit a vybrat nebo minimálně definovat finální povrchy a to v rozsahu obklady, dlažby, zařizovací předměty, kuchyňská linka. Tato specifikace má vliv na finální rozsah prací řemesel jako jsou rozvody vody, odpadu, elektro ale i topení. Pokud tuto část podceníte, výběry provedete „na poslední chvíli“, tak hrozí od řemeslníků účtování víceprací a kolikrát i předělávání již hotových prací při rekonstrukci.

  5. Při malém rozsahu rekonstrukce jako je například úprava bytového jádra v bytě doporučujeme vybrat firmu, která Vám tyto práce provede tzv. na klíč. Je to dáno tím, že rozsah prací každého řemesla je tak „malý", že kdybyste práci rozdělili na jednotlivé řemeslníky dle profesí, tak se Vám to finančně prostě nevyplatí (i řemeslníci si musí účtovat náklady na dopravu, režijní náklady a podobně).

  6. Při větším rozsahu rekonstrukce se už vyplatí vybrat řemeslníky na jednotlivé profese. V tomto případě Vám poradíme a doporučíme vhodné a renomované řemeslníky. Dle projektu a podkladů necháme pro Vás připravit cenové nabídky, tak aby cena každé profese byla konečná a Vám nehrozilo při realizaci placení vícenákladů a víceprací, tak jak to bývá častým zvykem. Je to dáno tím, že neseriózní řemeslníci využívají stavební neznalosti většiny klientů, uvádějí do nabídek ponížení výměry, které následně dopočítávají dle skutečnosti, záměrně vynechají v nabídce některé práce, které jsou ale pro finální celek nezbytné a opět účtují vícepráce a v mnoha případech dávají do nabídek materiál nižší kvality, než je předepsáno projektem a stavebním zvyklostem, díky čemu na první pohled vychází nabídka levnější. Proto je velmi důležité přesně definovat při výběru řemeslníka rozsah prací, odborně kontrolovat nabídky, tak aby obsahovaly vše pro celkové zhotovení konkrétního řemesla. Tuto činnost standardně pro naše klienty zajišťujeme zdarma, doporučujeme prověřené řemeslníky a poskytujeme zdarma právní pomoc při uzavírání smluv a objednávek s jednotlivými řemeslníky.

  7. Při rekonstrukci je dobré rozdělit, kdy se vyplatí materiál na rekonstrukci klientem kupovat a kdy ho nechat na řemeslníkovi. Tuto činnost a poradenství klientům provádíme zdarma a zdarma také doporučujeme cenově výhodné nákupy stavebního materiálu.Připravíme poptávky, specifikaci materiálu, výpočet množství materiálu a předložíme cenové nabídky od renomovaných dodavatelů. Pokud klient souhlasí, tak následný nákup již provádí napřímo s vybraným dodavatelem.

Kam dále: